Kolumbie CO

Kolumbie - Kolumbijská republika - Karibský Jižní Amerika

Kolumbie

Kolumbijská republika (República de Colombia)
rozloha: 1 138 910 km2
počet obyvatel: 42 954 279
hlavní město: (Santa Fé de) Bogotá (5 238 000 obyv.)
Poloha: 66°-79° z. d. a 12° s. -4° j. š.
Jazyk: španělština
Časové pásmo: GMT - 5 h
Měna: kolumbijské peso (Col) =100 centávů

Kolumbie je přímořský stát na severozápadě Jižní Ameriky při pobřeží Tichého a Atlantického oceánu. Roku 1499 zde přistáli Španělé a pvodní indiánské státy byly jimi zlikvidovány ve 30. letech 16. století. Krátce nato vznikla generální kapitanánie Nová Granada (později místokrálovství Nová Granada) s hlavním městem Bogotou.

Kolumbie má hranice s Venezuelou a Brazílií na východě, na jihu s Ekvádorem a Peru, na severu je ohraničena Atlantickým oceánem a Karibským mořem a na západě hraničí s Panamou a zároveň je na západě ohraničena Tichým oceánem.

Při pobřeží Kolumbie se nacházejí nížiny, ve vnitrozemí mj. vysokohorské Kordillery s náhorními plošinami. Podnebí je tu rovníkové vlhké, v horách horské.

Kolumbie je průmyslově-zemědělskou zemí s významným podílem zemědělského sektoru na tvorbě HDP. Kolumbijská vláda podporuje dotacemi a celními úlevami sektor těžebního průmyslu, který je z hospodářského hlediska pokládán za strategický. Po Brazílii je Kolumbie druhým největším vývozcem kávy, druhé místo zaujímá v exportu květin (po Holandsku) a třetí místo na světě ve vývozu banánů (po Ekvádoru a Kostarice).

Zdravotní péče, i přes ztíženou dostupnost mimo hlavní městská centra, je vcelku na přijatelné úrovni. Za ošetření se platí v hotovosti ihned na místě, v naprosté většině případů před zákrokem. Při návštěvě Kolumbie je proto žádoucí mít sjednáno kvalitní zdravotní pojištění a dostatek hotovosti pro případ náhlé hospitalizace nebo ambulantního ošetření.

Kolumbie San Adrés
< souostroví San Adrés

V Kolumbii je jedna z nejvyšších úrovní kriminality v Latinské Americe. Při používání taxislužby v Bogotě, ale i dalších městech, je vhodné se vyhnout zastavování vozidel taxi na ulici, ale spíše se doporučuje využít radiotaxi či hotelové taxislužby, a to především v nočních hodinách. Nedoporučuje se vůbec cestovat vozem, ani autobusovými linkami v nočních hodinách, i ve dne je nutno počítat s častými kontrolami armády a policie a selektivními kontrolami ozbrojených povstalců. Za bezpečná místa z hlediska turistiky je považováné město Cartagena de Indias a o souostroví San Andrés y Providencia.

Kolumbie Cartagena
< Cartagena

Kolumbie představuje ideální šanci pro spojení rekreace u moře (Karibské moře) s poznáváním rozmanité kolumbijské kultury. Zajímavá místa a města Kolumbie:
Barranquilla - čtvrté největší město Kolumbie. Leží v deltě řeky Magdalena.
Bogota - hlavní a největší město Kolubmie
Cartagena - na severním pobřeží Kolumbie u Karibského moře s tropickým klimatem
Islas de Rosario - korálový útes národního parku, muzeum mořského života
Ciudad Perdida - ztracené město Indiánů
Medellín - druhé největší kolumbijské město, průměrná teplota je skoro stálých 22°C
Cali - ve správní oblasti Valle del Cauca. 2,4 mil. obyv.
Bucaramanga - letiště Palo Negro, páté nejvýznamnějším město
Santa Marta - na severu Kolumbie u Karibského moře
Pasto - v jihozápadní Kolumbii v Andách Cordillera
Manizales - hlavní výroba kolumbijské kávy
Popayán - tzv. bílé město v jihozápadní Kolumbii, významná univerzita del Cauca
Pereira - v centru západní oblasti země
Kolumbie nabízí krásné pobřeží Karibiku, džungle na pobřeží Pacifiku, deštné pralesy, pozůstatky indiánské kultury, zlaté muzeum v Bogotě, vykopávky v Muzu u Chiquinquiry, Amazonský prales, Andy, ruiny v Perdidu či posvátné jezero Guatavita.

Kolumbie je čtvrtá největší země v Jižní Americe. Pro cestu do Kolumbie se nevyžaduje kolumbijské vstupní vízum. Do Kolumbie se nevyžaduje zvláštní očkování.

Akční ceny zájezdů do Kolumbie ze
dne 05.12.2022 najdete na:

Konzulát České republiky v Kolumbii [Embajada de la República Checa] se nachází na adrese Avenida 7, No. 115-33, Edificio ABN AMRO BANK, 6° piso, Oficina 603-604, Bogotá D.C.
tel: 00571/6400600, 6400601, 6400602 ; fax: 00571/6400599 ; e-mail: bogota@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí, středa, pátek: 09.00 - 12.00